Forum Anadolu  

Go Back   Forum Anadolu >
❁-'-.-'-.-'-.-'-Genel Kültür-'-.-'-.-'-.-'-❁
> Serbest Mekan
Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Konu otomatik olarak her 5 saniyede güncellenmektedir. Automatic thread refreshing has been stopped because you appear to be idle. Un-Idle - Yeniden yükle
Ağaç Şeklinde Aç21Beğeni
  • 4 ekleyen Turab
  • 2 ekleyen mavidüşler
  • 4 ekleyen mansur58
  • 5 ekleyen mansur58
  • 4 ekleyen mansur58
  • 2 ekleyen Turab

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07-07-2013   #1
Azimli Üye
 
Turab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Turab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Anadolu Kültür Platformu
Üye No: 86
Üyelik tarihi: Oct 2012
Mesajlar: 936
Konular: 303
Aldığı Beğeni: 2266
Beğendikleri: 3061
Rep puanı: 16882
Rep gücü: Turab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond repute


Selefiler Kimdir?

@{Üye olmadan linkleri göremezsiniz. } hocam, mümkün ise Selefiler hakkında bilgi verebilir misiniz bize? Görüşleri nedir? lider diye kabul gördükleri kimdir veya kimlerdir?
El kaide'ye selefi diyebilir miyiz mesela?
mansur58, Yaylaci, mavidüşler ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
İmza: Turab diyor ki:

“…(Yâ Rabbî!)
Benim canımı Müslüman olarak al ve beni sâlihler zümresine ilhâk eyle.”
(Yûsuf, 101)
Turab isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
5 Kişi teşekkür etti:
garip ozan (07-07-2013), HAMUŞ (08-07-2013), mansur58 (07-07-2013), mavidüşler (07-07-2013), Yaylaci (07-07-2013)
Alt 07-07-2013   #2
Uzman Üye
 
mavidüşler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mavidüşler isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Anadolu Kültür Platformu
Üye No: 224
Üyelik tarihi: Mar 2013
Mesajlar: 1404
Konular: 597
Aldığı Beğeni: 1962
Beğendikleri: 3164
Rep puanı: 24692
Rep gücü: mavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond repute


Çok sık duyduğumuz ama pekte tanımadığımız bir yapılanma sanıırm.
mansur58 ve Turab bunu beğendiler.
mavidüşler isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
2 Kişi teşekkür etti:
mansur58 (07-07-2013), Turab (08-07-2013)
Alt 07-07-2013   #3
Administrator
 
mansur58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mansur58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Anadolu Kültür Platformu
Üye No: 1
Üyelik tarihi: Jul 2012
Mesajlar: 37782
Konular: 31956
Aldığı Beğeni: 21588
Beğendikleri: 9648
Rep puanı: 87178
Rep gücü: mansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond repute


Selefiler hakkında yazılmış çok makale vardır ama en özet şekliyle günümüz Selefilik akımını şu şekilde tanımlayabiliriz.

VEHHABİLİK – SELEFİLİK : Nedir ve Kim Tarafından Kurulmuştur?

{Üye olmadan linkleri göremezsiniz. }

Suudi Arabistan’da başlayıp, bilhassa Avrupa ve günümüzde Türkiye’ye kadar gelen Vehhabi akımı, bu ismin tepki çekmesi hasebi ile son yıllarda kendilerini Selefiler olarak tanıtarak, Ehli Sünnet Müslümanları kandırmaya devam ediyorlar. Peki Vehhabilik nedir? Kim tarafından kurulmuştur? Temel İnançları nelerdir? Bu makalemizde Vehhabiliğin tarihi ve temel inançlarına icazen değineceğiz.

Muhammed bin Abdülvehhab

İbn-i Teymiyye’in görüşlerini genişletip geliştirerek O’nun tenkid ettiği bazı fiilleri küfrü mucib hatta şirk addetmiş olan (İzmirli İsmail Hakkı – Yeni İlm-i Kelam eserinden) Abdulvehhab, 1703 tarihinde Necid bölgesinde küçük bir kasaba olan Uyeyne köyünde doğmuştur. (Eyüp Sabri – Tarih Vehhabiyan eserinde)

Ailesi Hanbeli fıkhı üzerinde pek çok alim yetiştirmiş ola Beni Temim kabilesine mensuptur. Babasının adı Muhammed olduğundan Muhammed bin Abdulvehhab diye anılır. İbni Teymiyye’nin görüşlerini kendi adıyla “Vehhabilik” suretinde anılmasına sebep olacak bir şekilde siyaset arenasına intikal ettirerek geliştirmiş olan Abdulvehhab, ilk dini bilgileri Uyeyne kadısı olan babasından almıştır. Daha sonra Mekke ve Medine’de de muhtelif hocalardan ders almış bulunan Abdülvehhab, Eyüp Sabri Bey (Paşa)’ya göre O, daha tahsilinin başlangıcında bilahare izhar edeceği zemin buluncaya kadar ketum davranmıştır. (Eyüp Sabri a.g.e 33)

Bu fırsatı tahsilini ikmal ettikten sonra gittiği Basra’da bulmuş, fakat gördüğü aksülamel üzerine buradan uzaklaştırılmıştır. Tekrar Necid’de babasının vazifeli bulunduğu Hureymila’ya döndü. O’nun ölümü üzerine bazı dini tavırları şirk olarak vasıflandırmaya başlamış bundan dolayı ölümle tehdid edilmesi üzerine doğum yeri olan Uyeyne’ye dönmüştür. Burada da aynı sapık fikirleri yaymaya başlamış hatta Müyselemetü’l Kezzab adıyla bilinen ve Hazreti Ebubekir’in hilafet devrinde peygamberlik iddiasıyla ortaya çıkmış bulunan sapıkla yapılmış olan muharabelerde vefat etmiş olan sahabelerin kabirlerini yıktırması üzerine halkın büyük ölçüde aksülameliyle karşılaşmış ve bu sebeple 1745 tarihinde Suud ailesinin hâkimiyetindeki Dir’iyye bölgesine gidip yerleşmiştir. Bu hareket O’nun hayatında büyük bir dönüm noktası teşkil etmiştir. Zira sapık fikirleri için Suud ailesinden büyük bir desteğe mazhar olmuştur.

Bugünkü Suudi Arabistan Devleti’ni kuran Muhammed Bin Suud ile akrabalık tesis eden Abdülvehhab, onların sağladığı siyasi destekle büyük ölçüde fikirlerini yaymak fırsatı bulabilmiştir. Zira Suudlar, artık inkıraz alameti başlamış olan Osmanlı Devleti’nden ayrılarak müstakil olmak hususunda bir fikre meyletmiş bulunuyorlardı. Böyle bir zamanda Abdülvehhab’ın fikirleri Osmanlı’ya isyan için mükemmel bir kılıf olabilirdi. Zira bu fikirleri kabullenmek Osmanlı Devleti ve O’nun memurlarının “müşrik” addedilmesine müncer olacak ve bu da onlara itaatten vazgeçerek isyan için haklı bir sebep teşkil edecekti.
Asile, Turab, mavidüşler ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
İmza: mansur58 diyor ki:

Sevda vardır ona yürürken ayağına diken batar,
Dikenin acısı sevdayı unutturur.
Sevda vardır ona yürürken ayağına diken batar,
Sevda dikenin acısını unutturur.
mansur58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
4 Kişi teşekkür etti:
Asile (21-06-2014), HAMUŞ (08-07-2013), mavidüşler (08-07-2013), Turab (08-07-2013)
Alt 07-07-2013   #4
Administrator
 
mansur58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mansur58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Anadolu Kültür Platformu
Üye No: 1
Üyelik tarihi: Jul 2012
Mesajlar: 37782
Konular: 31956
Aldığı Beğeni: 21588
Beğendikleri: 9648
Rep puanı: 87178
Rep gücü: mansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond repute


Tasavvuf Düşmanlığı ve Vehhabilerin Diğer Alameti Farikaları

Denilebilir ki, tasavvuf düşmanlığında bu güne kadar zuhur etmiş olan muhaliflerin en şiddetlisi Abdülvehhab’dır. Zira O, bu vadide İbn-i Teymiyye’nin fersah fersah önüne geçmiş ve Suudiler’den sağladığı siyasi destekle de hala bütün İslam Dünyası için “şia belası” gibi ve belki de ondan ziyade bir fitne kaynağı teşkil etmiştir.
O’nun fikirlerindeki sapıklığı Filibeli Ahmed Efendi’nin İslam Tarihi adlı eserine yaptığı değerli ilavelerle zenginleştirmiş olan merhum Ziya Nur Aksun şöyle hülasa etmektedir:
“Amel, imanda dahildir. Tevhid’den maksat, tevhid-i amelidir (amelde birliktir) Tevhid’de Kelime-i Şehadet yeterli değildir. Herhangi bir şeyi veli, vesile ve mürşid edinmek küfürdür.
Peygamberden şefaat umulamaz. Peygamber’in ve Kur’an’ın tebliğinden ayrı olarak, dine giren şeyler bidattir. Kabirler üzerine kubbe yapmak, adak adamak küfürdür; ziyaret sapıklıktır. Ameldeki dört mezhebe cevaz vardır; lakin itikaddaki mezhepler yasaklanmıştır. Tarikatlara girmek ise küfürdür.
Esaslardaki bu ayrılıklardan başka, furuatta da bazı ayrılıklar ve farklılıklar vardır. Bunları da şöyle özetlemek mümkündür. Vakıf müessesi batıldır. Bu anlayışa göre Vehhabiler, girdikleri İslam beldelerindeki bilhassa Mekke Ve Medine’deki, muazzam Osmanlı vakıflarını dağıtmışlar ve yağmalamışlardır. Fakat son zamanlarda, bu sert hükümden biraz döndükleri söylenmektedir. Namazın cemaatle kılınması farzdır ve her fert, beş vakit camiye gelmeye mecburdur. Sigara ve nargile içenlere, sarhoşluk için olduğu gibi, kırk değnek vurulur. Şimdi, bu husustaki tatbikat da gevşemiştir.

Tevhid-i ameli akidesine riayet etmeyenlerin kestikleri yenmez ve bu gibiler müşrik sayılıp, üzerlerine harp ilan olunur. Kıyamet, Kelamullah hakkındaki sorular bidattir. Namazlardan sonra tesbih çekmek, Allah’ın farz etmediği ve Peygamberin kılmadığı namazlar ihdas etmek, din vaz’ etmek kadar günahtır. Minare yapmak, el öpmek, boyun kesmek bidattir. Allah’tan başka her şeyi, bir mezarı, bir şeyhi, hatta Peygamberi vesile edinmek şirktir. Peygamberden yardım ve şefaat istenmez. Türbelere mum yakmak, kabirlere kubbe yapmak, evliyaya adak adamak, hamayil takınmak, muska taşımak, vefk ve azaim (muska) yapmak, Allah’tan başkasının insan üzerinde tesirini kabul etmektir ve tamamen şirktir. Bir ağacı, bir taşı mukaddes tanımak, “Ya pir, ya imam, ya li yetiş” gibi sözler, Allah’a şerik koşmak demektir.

Bazı şeylerden teşe’üm etmek (uğursuzluk görmek) sihir yapmak, Allah’tan başka bir şeyin kudretine inanmak demektir ve şirktir. Hırka-i Şerif ve Lıhye-i Saadet (Peygamberin hırkası ve sakalı) ziyaretleri de aynı hükme tabidir. Peygambere salâvat getirilebilir ancak “seyyidüna ve Mevlana” dememek şartıyla. “Delail-i Hayrat” okumak memnudur; zira bu, Peygamber’e ibadet mahiyetindedir.

Riya için namaz kılmak ve sofuluk yapmak da gizli şirktir. Çünkü Allah’tan başkasına gösteriş yapmaktadır. Necef’i ziyaret etmek, Kerbala toprağına secde etmek Mehdiye inanmak, Hızır ve İlyas’ın sağ olduğunu söylemek, şeyhlere rabıta yapmak, gavsa, kutuplara, abdalların varlığına, üçlere, yedilere, kırklara inanmak, ölülein diriler üzerinde tasarrufunu kabul etmek demektir ve şirktir.

Abdü’l-Vehhab’a göre, tasavvuf bir bidattir. Tarikat, ürşidin kendisini vesile edindirmesi demektir. Peygamber her türlü dini tebliğleri yapmıştır. Bundan dolayı, Ebubekir-i Sıddık’a ayrı bir zikir usulü, Hazreti Ali’ye hususi sırlar tevdi etmesi, O’na iftiradır “dininizi ikmal ettim” yollu nasa da aykırıdır.

Tasavvuf ehli olanların, mükaşefe (keşif yoluyla bilme) usulü ise asılsızdır. Bu sebeple tasavvuf yolunun yolcularını ve tarikatçıları, memleketlerinden çıkarmışlardır. Onlara göre, tarikatçıların en sapık olanları rabıtayı kabul edenlerdir. Rabıta açıkça şirktir. Rufai burhanları, kendilerinde tasarruf iddiasını ifade ettiği için şirktir. Ticanilerin, alem-i menam’da Peygamberden emir aldıklarını iddia etmeleri, ölünün tasarrufuna inanmaktır. Kadiriler’in, Bedeviler’in şeyhlerine secde etmeleri, Mecus rakslarını ihya etmeleri, diğer Tarıkların hazreti Ali ve evlatlarını masum kabul etmeleri, şirktir.

Görülüyor ki, ortada şirk sayılmayan ve tenkid edilmeyen bir dini hareket kalmamaktadır.
Halbuki ehl-i kıbleyi tekfir etmekten ictinab umumi bir İslami kaidedir. Bundan dolayı İmam-ı Eşari’nin:
“Şahid olunuz. Ben ehl-i kıbleden hiç kimseyi bir hata sebebiyle tekfir etmem.” (Haydarizade İbrahim – Mezahib ve Turük-i İslamiye Tarihi)

Abdülvehhab’ın şekillendirmesiyle müfrid bir mahiyet kazanan Vehhabilik hakkında çeşitli nakillerle çok mufassal bilgi vermiş olan merhum Hüseyin Hilmi Işık Bey’in şu sözleriyle bu bahse nihayet verelim:
Vehhabiler, mezarlar üzerine türbe, camilere minare yapmak, kaşık ile yemek bid’attir diyorlar. Kerbela’daki Hazreti Hüseyin’in türbesini yıkıp, içindeki milyonlar değerinde kıymetli eşyayı yağma ettiler. Taif şehrini yakıp, yıkıp, kadın çocuk demeyip, Ehl-i Sünnei öldürdüler. Mallarını yağma ettiler. Buhari ve Müslim gibi en kıymetli kitaplar, birçok hadis, fıkıh ve her fenden binlerce kitap, ayaklar altında kaldı. İçlerinde Kur’an-ı Kerim de vardı. Korkudan bunları kimse kaldıramıyordu. Yerleri bile kazıp mal aradılar. Şehri yangın yerine çevirdiler. Mekke-i Mükerreme’deki türbeleri yıktılar. Mevlidinnebi olan evi Hazreti Ebubekir ile Hazreti Ömer’in ve hazreti Fatıma’nın mevlidleri olan mübarek yerleri yıktılar. Müezzinlerin ezandan sonra salat ve selam okumalarına şirk dediler.”

Alıntı
Asile, Turab, Caner ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
İmza: mansur58 diyor ki:

Sevda vardır ona yürürken ayağına diken batar,
Dikenin acısı sevdayı unutturur.
Sevda vardır ona yürürken ayağına diken batar,
Sevda dikenin acısını unutturur.
mansur58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
5 Kişi teşekkür etti:
Asile (21-06-2014), Caner (08-07-2013), HAMUŞ (08-07-2013), mavidüşler (08-07-2013), Turab (08-07-2013)
Alt 07-07-2013   #5
Administrator
 
mansur58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mansur58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Anadolu Kültür Platformu
Üye No: 1
Üyelik tarihi: Jul 2012
Mesajlar: 37782
Konular: 31956
Aldığı Beğeni: 21588
Beğendikleri: 9648
Rep puanı: 87178
Rep gücü: mansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond reputemansur58 has a reputation beyond repute


Bu günkü selefi akımının en güçlü savunucuları ve uygulayıcıları ülke olarak Suudi Arabistandır. Örgüt olarak El Kaide örgütüdür.
Asile, Turab, Caner ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
İmza: mansur58 diyor ki:

Sevda vardır ona yürürken ayağına diken batar,
Dikenin acısı sevdayı unutturur.
Sevda vardır ona yürürken ayağına diken batar,
Sevda dikenin acısını unutturur.
mansur58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
4 Kişi teşekkür etti:
Asile (21-06-2014), Caner (08-07-2013), mavidüşler (08-07-2013), Turab (08-07-2013)
Alt 08-07-2013   #6
Azimli Üye
 
Turab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Turab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Anadolu Kültür Platformu
Üye No: 86
Üyelik tarihi: Oct 2012
Mesajlar: 936
Konular: 303
Aldığı Beğeni: 2266
Beğendikleri: 3061
Rep puanı: 16882
Rep gücü: Turab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond reputeTurab has a reputation beyond repute


Teşekkür ederim hocam.
Caner ve mavidüşler bunu beğendiler.
İmza: Turab diyor ki:

“…(Yâ Rabbî!)
Benim canımı Müslüman olarak al ve beni sâlihler zümresine ilhâk eyle.”
(Yûsuf, 101)
Turab isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
2 Kişi teşekkür etti:
Caner (08-07-2013), mavidüşler (08-07-2013)
Alt 08-07-2013   #7
Uzman Üye
 
mavidüşler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mavidüşler isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Anadolu Kültür Platformu
Üye No: 224
Üyelik tarihi: Mar 2013
Mesajlar: 1404
Konular: 597
Aldığı Beğeni: 1962
Beğendikleri: 3164
Rep puanı: 24692
Rep gücü: mavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond reputemavidüşler has a reputation beyond repute


Emeğinize sağlık Mansur Abi Selefilerin Vahabi olduklarını bilmezdim. Demekki Suudi Arabistan'ın Mısır'daki darbecilere destek vermesi ve oradaki Selefilerin darbecilerin yanında yer alması bundandır. Yani Suudi Arabistan Vahabilerinin etkisinde olmalarından kaynaklanıyor.
mavidüşler isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 21-06-2014   #8
Yönetici
 
Asile - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Asile isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Anadolu Kültür Platformu
Üye No: 2
Üyelik tarihi: Jul 2012
Mesajlar: 10927
Konular: 8593
Aldığı Beğeni: 4886
Beğendikleri: 23336
Rep puanı: 56275
Rep gücü: Asile has a reputation beyond reputeAsile has a reputation beyond reputeAsile has a reputation beyond reputeAsile has a reputation beyond reputeAsile has a reputation beyond reputeAsile has a reputation beyond reputeAsile has a reputation beyond reputeAsile has a reputation beyond reputeAsile has a reputation beyond reputeAsile has a reputation beyond reputeAsile has a reputation beyond repute


Allah razı olsun hocam.
İmza: Asile diyor ki:

Sevgiliye verilen en güzel hediye SADAKATTİR..
Asile isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Etiketler
kimdir, selefiler
Konu otomatik olarak her 5 saniyede güncellenmektedir. Automatic thread refreshing has been stopped because you appear to be idle. Un-Idle - Yeniden yükle

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary